Mehmet Akif Ersoy, vefatının 87. yılında Akçaabat’ta anıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

[ad_1]

Mehmet Akif Ersoy, vefatının 87. yılında Akçaabat’ta anıldı

Trabzon Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi İlker İşler’in konuşmacı olduğu konferansa; Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, Kurum ve Kuruluşların Daire Amirleri, Trabzon Üniversitesi Akademisyenleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Trabzon Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi İlker İşler konferansta, Mehmet Akif Ersoy’un zorluklarla dolu hayatını, okul yıllarını, milli mücadele için üstlendiği rolü ve İstiklal Marşı’nı yazdığı şartları anlattı. ‘Geçmişini bilmeyen geleceğini inşa edemez.’ düsturu ile gençlerle bilgi paylaşımında bulunan Dr. Öğretim Üyesi İlker İşler, “Üzerinde yaşadığımız vatan hepimizin. Tüm gücümüzle geçmişimize, bu günümüze ve geleceğimize sahip çıkmalıyız.” dedi.

mehmet-akif-ersoy-vefatinin-87-yilinda-akcaabatta-anildi.webp

Konferans sonunda duygu ve düşüncelerini dile getiren Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, “İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un ölüm yıl dönümü vesilesiyle düzenlediğimiz ‘Bilinç Tazeleyici Ulusal Bir Değer Mehmet Akif Ersoy’ konulu programımıza hepiniz hoş geldiniz; safalar getirdiniz. Büyük bir mücadele ile kazanmış olduğumuz İstiklal Savaşımızı, muhteşem mısralarıyla ebedileştiren fikir ve edebiyat adamı Mehmet Akif Ersoy, bu toprakların ruhunu, bu milletin özünü yansıtan İstiklal Marşı’nı kalemiyle değil yüreğiyle yazmıştır. O’nun yazdığı İstiklal Marşı, adeta milletimizin yeniden doğuşunun ve şahlanışının destanıdır. Mehmet Akif Ersoy, hak ve hakikat uğruna verdiği çabayla da örnek alınacak bir mücadele ve dava adamı olmuştur. “Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın.” diyerek de istiklal mücadelesinin ve ödenen bedellerin büyüklüğünü dile getirmiştir.

Bu duygu ve düşüncelerle İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un vefatının 87. Yıl dönümünde rahmet, saygı ve şükranla anıyorum.” Dedi.

Şehitlerimizin Makamı Cennet-i Ali olsun

Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, Kuzey Irak’ta şehit olan 12 asker için de başsağlığı dileyerek “Ülkemiz ve dünyamız zor zamanlardan geçiyor. Yüreğimiz, kan ağlıyor; yüreğimiz paramparça. Kuzey Irak’ta 12 askerimiz; vatanımızın 12 evladı şehadet şerbetini içti; şehit oldu. 12 ocağa şehit ateşi düştü. Vatanımızın, milletimizin başı sağ olsun. Şehitlerimizin kederli ailelerine, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Şehitlerimizin ruhları şad, mekanları cennet, makamları âli olsun.” şeklinde konuştu.

[ad_2]

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Mehmet Akif Ersoy, vefatının 87. yılında Akçaabat’ta anıldı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir